A POZITÍV GONDOLATOK EREJE A JÁRVÁNY IDEJÉN
A TV Eger A mi történetünk c. műsorának korábbi adásaiban megszólalók gondolataiból energiát meríthetünk ahhoz, hogy a jelenlegi időszakban is megtaláljuk és megteremtsük belső békénket.
„Jelentősen meghatároz minket az, ami a fejünkben zajlik”
MESTER DOLLI pszichológus, az Eszterházy Károly Egyetem pszichológiai intézetének főiskolai docense
A szakember elmondta, van egy kognitív struktúránk, amely befolyásolja, hogy miként viszonyulunk önmagunkhoz és másokhoz, lényegében ezek a gondolatok határozzák meg, hogyan érezzük magunkat egy-egy helyzetben, valamint, hogy miként fogunk reagálni. Ugyanaz a szituáció más és mást jelenthet különböző emberek számára.
„Ha előre lemondunk arról, hogy valami sikerülhet, akkor nem tudunk gondolkodni azokon a megoldási lehetőségeken, amelyek esetleg más utat nyithatnak, és konstruktív helyzetkezelést eredményezhetnek. A pozitív gondolkodásmód, a meditáció vagy az élet apró örömeinek észrevétele összességében megakaszthatja bennünk a negatív gondolatok létrejöttét. Ahogy a rossz beidegződések kiküszöbölése, a pozitív hozzáállás is tanulható. Ez egy olyan önismereti út, ahol realizálnunk kell a negatív gondolatainkat. A mostani helyzetben is végig tudom nézni, hogy mi az, amit megtehetek. Felesleges azon gondolkodni, hogy milyen jó lenne, ha nem lenne ez a járvány, hiszen van” – összegezte a dr. Mester Dolli.
„A hit ebben a helyzetben is reményt, szeretetet és békét ad”
HERVAYOVÁ ELVIRA nővér, a Don Bosco Nővérek Egri Rendház házfőnöknője
„Mi itt, Egerben kicsiben éljük át azt a bizonytalanságot és szenvedést, amely most az egész világot sújtja. Az eseményekből a bölcs ember tanul. Talán arra tanít minket ez a járvány, hogy jobban odafigyeljünk egymásra és segítsünk a másiknak.
A nővér elmondta, ez az időszak alkalmat kínál arra is, hogy legyen időnk az életünk átértékelésére, és megtudjuk, vajon jó irányba haladunk-e, ahogy arról is tudomást szerezhetünk, hogy adunk-e helyet az életünkben Istennek.
„Nem tudhatjuk, hogy mi lesz velünk egy hét múlva. A hit nem egy üres kapaszkodó, hanem egy örökkévalóságba vetett remény” – hangsúlyozta.
„A szeretet olyan energiát ad, amely mindenből ki tud segíteni”
TELEKI KLÁRA művészetpártoló
„Ez az időszak arra szólít minket, hogy menjünk közelebb a természethez, mert abban rengeteg csoda van, amelyből erőt és energiát tudunk meríteni. A férjemmel naponta két-három órát sétálunk a természetben. Általában olyan helyeket keresünk, ahol nincsenek emberek, és csendes magányunkban csodálhatjuk azokat a természeti kincseket, amelyeket korábban nem volt alkalmunk. Minden évszakban ott van a csoda, így a télben is megtalálhatjuk azt, amibe kapaszkodhatunk. Először önmagunkat kell megismerni, és ez egy megfelelő időszak erre. Abból az őrült tempóból, amit a világ eddig diktált, kimaradt az ’én’. Először belül kell rendbe tenni magunkat: szeretettel és fénnyel kell megtöltenünk bensőnket, mert csak akkor tudunk másoknak is adni.”
„Lássuk meg a rosszban a jót is!”
LISZTÓCZKY LÁSZLÓ irodalomtörténész
„A világot úgy alkotta meg a teremtő, hogy a rosszba belerejtette a jót is, és az embert képessé tette arra, hogy meglássa a rosszban a jót, s a rosszat jóra fordítsa. Ez az időszak lehetőséget kínál arra, hogy lelassuljunk, megálljunk, magunkba mélyedjünk és elmélkedjünk a világ eredendő csodálatosságán s titokzatosságán. Most túlléphetünk a fecsegő felszínen, a látszatok délibábjain, és megtapasztalhatjuk a mögöttük rejtőző igazságot s valóságot. Ez az időszak segít abban, hogy rádöbbenjünk, egyetlen dolog igazán fontos az életben: hogy szeressünk valakit, s hogy valaki szeressen minket.”
„Az élet a megtapasztalásokból áll, nem pedig a menekülésből”
CSERNUS IMRE pszichiáter
„Tudatosan koncentrálok mindig a soron következő pillanatra, és tudom, hogy nem szégyen elfogadni és beismerni, hogy emberből vagyok. Ha félek, utánanézek, hogy miért is és mitől. Ha akkor esetlegesen rájövök, hogy az élet valamelyik területén nem tettem meg mindent – és még nem vagyok lázas, és jól érzem magam a bőrömben –, akkor megteszem. Senki nem akadályozhat meg, csak én önmagamat. Az öntudatlan ember akkor beszél a félelmeiről, amikor az kirobban belőle, leginkább feszültség formájában, akkor, amikor megijed” – mutatott rá.
Elmondta, az öntudatlan emberre az jellemző, hogy minden olyan területet, amely számára ismeretlen, nem tud megfelelően kezelni. Az, aki tudatos, bátran megméretteti magát az ismeretlenben, ugyanis kíváncsi arra, hogy mire is képes, mert tudja, hogy az élet a megtapasztalásokból áll, és nem a menekülésből.
„Az öntudatlan menekülni fog, ezáltal félni és megijedni. Már előre szomorú lesz, és olyan érzelmi állapotot alakít ki önmagában, amely csökkenti az immunitását. Ma Magyarországon az emberek óriási része már régóta hord maszkot még önmaga előtt is. Az, hogy most materiálisan is hordjuk… És a belső maszk? Amikor gyávák vagyunk megmutatni az igazi arcunkat, és gyávák vagyunk kimondani, amit gondolunk és érzünk? Amikor elfojtásokkal élünk és igyekszünk megfelelni a környezetünknek? Azt hisszük, hogy értékelni fognak és becsülni bennünket? Nem fognak: csak használni. De, aki ezt választja, szíve joga! És a mentális óvintézkedés? Ezt belső békének hívják. A belső békével rendelkező ember, aki kiteljesedett mind racionális, mind pedig érzelmi racionalitás szempontjából, annak az immunitása jól van” – részletezte.
Amikor az ember szorong, teljesen mindegy mit, csak énekeljen”
HERCZEG FLÓRA énekes
„Mi mostanában táncolni is szoktunk otthon. Az éneklésnek nagyon nagy felszabadító ereje van, különösen abban a helyzetben, amiben mostanában vagyunk. Habár közösségileg ezt jelenleg nem lehet megélni, de egyénileg, családban igen. Vannak rossz oldalai is annak a helyzetnek, amiben most élünk, de én nagyon sok jót is látok benne. Az éneklésnek azért van nagy szerepe, mert az édesanyáknak, akikkel főként találkozom, nem sokban különbözik a karantén a kisgyermekes lét általános hétköznapjaitól. Mi egyébként is nagyjából otthon vagyunk elszigetelve a világtól. Ez persze minden öröme mellett fárasztó, de az éneklés ebben sokat segít. Látom az édesanyákon, hogy többen közülük már régen nem énekeltek, de a közösség felszabadítja gátlásaikat. Nem baj, ha kicsit hamis, nem baj, ha nem én vagyok a legszebb hangú anyuka, a gyereknek nem ez fog számítani, hanem az, hogy anya élvezi, és akkor csillog a szemük” – mesélte Flóra az online ringató foglalkozásokról.
„Felelősségünk odafigyelni másokra”
DORNER LÁSZLÓ pszichológus
„Az önkéntesség saját elhatározásból végzett cselekvés, hiszen mi magunk döntünk úgy, hogy az időnk, energiánk és pénzünk egy hányadát valamilyen személy, vagy csoport életének, vagy élethelyzetének jobbá tételére áldozzuk. Sok olyan terület van – kórház, mintavételi helyek –, ahol nincs elég szakember. A Vöröskereszt jelenleg is keres civileket olyan feladatokra, amelyeket biztosan meg tudnak csinálni, sikerélményük van általa, és egy fontos, jelentőségteljes aktivitást végezhetnek. Mindezzel előre visszük a társadalom működését, az emberek jóllétérzetét” – részletezte.
Hozzátette, a gondoskodás hatására oxitocint termel a szervezetünk, ami a kötődés, a kapcsolatteremtés vágyát kelti bennünk és pozitív testi válaszokat vált ki belőlünk.
„Fontos emberi tapasztalat a gondoskodás, az egymáshoz fordulás, amely mélyíti az emberi kapcsolatainkat. Az emberi alapszükségletek egy ilyen helyzet ellenére sem változnak meg. A szeretet és a valahova tartozás szükséglete nem változik meg attól, hogy be vagyunk zárkózva. A szorongás egy természetes emberi reakció, ám tudnunk kell vele bánni. Azt ajánlom, hogy keressünk olyan segítségnyújtó aktivitásokat, mint például az önkéntesség, vagy akár a másokon való gondoskodás. Közben pedig ne felejtsünk el saját mentálhigiéniánkkal is törődni!” – fejtette ki.
Hozzátette, a jógának, a napi egyszeri meditációnak kiváló stresszcsökkentő hatása van. Mindenki számára ingyenesen elérhetők azok a hasznos és gyakorlatias meditációs anyagok, amelyeket a SOTE és a Magyar Hipnózis Egyesület munkatársai készítettek.
SZERZŐ: ZSIGMOND LILIAN
FOTÓ: TV EGER