A járvány miatt az Egervin nyugalmazott igazgatója csak nemrég vehette át személyesen Mirkóczki Ádám polgármestertől Eger Díszpolgára címét. A márciusban adományozott kitüntetésre Dancz Pált Eger Város Hegyközsége terjesztette fel, kiemelve, hogy a Bikavért adó szőlőfajták folyamatos telepítésével, a legjobb minőségű, korszerű feldolgozó- és palackozóüzem felépülésével, kilométeres érlelőpincék létrehozásával, kiváló minőségű tölgyfahordók használatával hitelt, rangot teremtett Egernek, nemzetközi presztízst vívott ki a bikavérnek, az egri boroknak.

Dancz Pál 1922-ben született Egerben. Nagyapja, apja is borral foglalkozott, szinte beleszületett a szakmába. 1949-ben jogi tanulmányait félbeszakítva egy felkérésre kezdte meg Egerben egy állami borgazdaság megszervezését, létrehozását. Az akkor romokban heverő szőlőkultúrát feltámasztva új, korszerű alapokra helyezve kezdett hozzá az Eger környéki dombokon a rekonstrukcióhoz, többek között az Eged-hegy újratelepítéséhez, mely a bikavértermelés legjobb helye volt korábban is. 1953-ban elsőként az országban Egerszóláton telepítettek széles-soros szőlőket. Ez lett az alapja a későbbi korszerű magasművelés megvalósításának az egész országban. Ebben az évben kezdték megvásárolni az Árnyékszalában lévő, kiváló borérlelő pincéket, azok egybenyitásával pedig létrejött Európa egyik legjellegzetesebb „pincevárosa”.

A szőlőfeldolgozó üzem mellett először vidéken, Egerben kezdődött meg a borpalackozás 1958-ban. Az 1977-ben alakult Eger-Mátra Vidéki Borgazdasági Kombináton belül egyszerre folyt a kutatás, a termelés, a szőlőfeldolgozás és a palackozás. Mindig vallotta, nincs lehetőség az előrehaladásra a szőlőtermelő gazdaságok nélkül. Erre épült a „Bikavér-program” a hetvenes években, amikor kétezer hektár kékszőlő telepítése valósult meg. 1984-ben a kombinát megkapta az önálló külkereskedelmi jogot is. Az egri minőségi borok ismertté váltak Japántól az Egyesült Államokig.

A nyugalmazott igazgató munkásságát Mirkóczki Ádám polgármester is méltatta:

„Dancz Pál jelentősen hozzájárult az egri szőlő- és borkultúra megújításához, az évszázados hagyományok továbbviteléhez, az egri szőlőskertek felvirágzásához. 1945-től több évtizedes munkásságával, kiemelkedő tevékenységével, maradandó alkotásával emelte Eger város rangját, hírnevét, nemzetközi tekintélyét, melynek méltó elismerése a Díszpolgári cím.”


FORRÁS: EGERINFO.COM