Dupla jubileumot ünnepelt a GG Tánc Eger
Tíz éve alakult a Gárdonyi Géza Színház tánctagozata Topolánszky Tamás Harangozó- és Nívódíjas Érdemes Művész vezetésével. Idén a formáció születésnapja mellett a Stúdiószínházi Táncfesztivál tizedik évét is megünnepelhette a csapat. Az ötnapos programsorozaton az Ahogy tetszik (r.: Kulcsár Noémi) című táncjáték premierével, egy album-, valamint egy filmbemutatóval kedveskedett hű közönségének a GG Tánc Eger.
„Minden évben döbbenetes fizikai teljesítményeket láthatunk”
Ifjúsági, felnőtt- és gyermekdarabokkal várták a tánckedvelőket az elmúlt tíz év minden őszén a Gárdonyi Géza Színházban rendezett Stúdiószínházi Táncfesztiválon, ahol bár alapvetően mindig is a kortárstánc dominált, de balettet, néptáncot, mesejátékot, sőt improvizációt is láthatott a közönség. Emellett több társulat a táncszínházi nevelést tűzte ki célul, s előadásukban az úgynevezett „kortársságról”, magáról a művészetről, annak megítéléséről tartottak kísérletet egy-egy formabontó táncismereti est segítségével.
A fesztivál visszatérő együttesei például a Frenák Pál Társulat, a Kulcsár Noémi Tellabor, a Miskolci Balett, a Feledi Project, a Bozsik Yvette Társulat, illetve Grecsó Zoltán különböző formációi.
A professzionális együttesek mellett a Magyar Táncművészeti Egyetem növendékei is többször színpadra léphettek, valamint természetesen a hazai erőket, a GG Tánc Eger művészeit is számos előadásban láthatta a közönség.
„Mind az egyesületünk, mind pedig a fesztivál szerény anyagi lehetőségekkel indult, majd egy idő után stabilizálódott a helyzetünk.” – fogalmazott Topolánszky Tamás, a tagozat művészeti vezetője. „A fesztivál segítségével minél több emberrel kívántuk megismertetni a táncművészetet, hogy minél többen értsék, és beszélhessék annak nyelvét. Az elvonatkoztatókészség sajnos hiánycikknek számít, ezért az is feladatunk, illetve célunk, hogy ehhez hozzásegítsük a közönséget” – tette hozzá. „Minden évben döbbenetes fizikai teljesítményeket láthatunk, közben pedig ezen az elvont, gondolati síkon olyan érzésekhez, érzelmekhez juttatjuk a nézőket, amelyre véleményem szerint csak a táncművészet képes” – emelte ki Topolánszky Tamás.
„A Shakespeare-darabok igenis alkalmasak a táncadaptációra”
Az idei programsorozat nyitóestjén az Ahogy tetszik című táncjátékot mutatta be az egri tagozat, amelyet a Harangozó-díjas Kulcsár Noémi koreografált, aki korábban maga is a Gárdonyi Géza Színházban táncolt. A GG Tánc Egerrel való közös próbákról, az elmúlt időszak munkafolyamatáról azt nyilatkozta, ismét nagyon jól érezte magát a városban. „Nagyon kíváncsi, nyitott fiatalokból áll a csapat, és kiváló hangulatban, jó energiákkal dolgoztunk végig. Nem titok, hogy a Magyar Táncművészeti Egyetemen mi is tanítottuk a csoportot egyetemi kollégámmal, Topolánszky Tamással, így már egyfajta műhelyközösséget alkotunk velük.”
Bár azt gondolhatnánk, William Shakespeare: Ahogy tetszik című komédiáját, vagy egyáltalán bármely művét mint klasszikust nehéz és kihívásokkal járó munka átültetni a táncművészet nyelvére, Kulcsár Noémi azt vallja, a sorok közötti érzelmeket, a tipizált párkapcsolati helyzeteket,
a hatalmi erőviszonyokat ugyanúgy meg lehet jeleníteni mozgással.
Mint fogalmaz, a Shakespeare-darabok igenis alkalmasak a táncadaptációra.
A koreográfus korábban a szerző több drámájával is foglalkozott már. Inspirációjaként pedig magát az életet nevezte meg: „A mikroközösségek történései annyira metaforizálhatók, hogy tökéletesen beleilleszkednek ezekbe a művekbe.”
Filmbemutató és tánckönyv
Azon nézőknek, akik nem váltották vissza bérleteiket az elmúlt pandémiás időszakban, a GG Tánc Eger a Bolero című filmvetítéssel köszönte meg hűségüket és kitartásukat. Emellett egy jubileumi albumot készítettek, amely méltóképpen és impozánsan foglalja össze az elmúlt tíz évet.
A GG Tánc Eger egyik korábbi művésze, Törteli Nadin a tagozat történetéről írta szakdolgozatát, amely munka konzulenseként Topolánszky Tamás működött közre. A művészeti vezetővel közösen később ezt dolgozta át Pócsik Attila és Váradi Levente, illetve ezt a színes és izgalmas „alapanyagot” egészítették ki egy igen gazdag képi gyűjteménnyel. A könyv fotói Gál Gábor nevéhez fűződnek, aki végigkísérte a művészek egy évtizedes tevékenységét, dokumentálta a próbáikat, premierjeiket, így a kötet szerkesztésekor nemcsak tartalmilag, hanem vizuálisan is bőven lehetett miből válogatni.
Tíz év távlatából, – a táncművészet iránt régóta érdeklődő helyi műkedvelőként, – legalább még ugyanennyi munkában, kitartásban és sikerekben gazdag évet kívánok a GG Tánc Egernek, illetve az őket háttérből segítő kollégáknak!
SZERZŐ: VERES PETRA
FOTÓ: GÁL GÁBOR