A BEN Egyesület felkarolja az autizmussal élőket
A BEN Egyesület szülői kezdeményezésre jött létre 2009 novemberében, az autizmussal élőkért. Kissné Bartos Erika, az egyesület alelnöke az alapító tagok közé tartozik. Katona Ildikó, az egyesület elnöke később csatlakozott fiával a sorstársakhoz. Az érintett szülők számára a közösség tájékozódási pont, támasz és megerősítés. Az autizmussal élő gyerekeknek pedig olyan lehetőség, ahol nem szégyen másnak lenni, és még barátokra is lelhetnek egymásban.
Erika először Németországban találkozott egy egri anyukával, aki hasonló cipőben járt. Jólesett éreznie, hogy nincs egyedül a problémájával. Akkor fogalmazták meg, hogy szükség lenne az egyesületre. Ildi elsőként egy szülőképzésen vett részt, ahol sok erőt kapott a továbblépéshez. Mivel őt is felkarolták a bajban, szeretné most ugyanezt megadni minden érintett családnak, aki hozzájuk fordul.
Erika: Igyekszünk csatlakozni az országban működő más szervezetek munkájához. Már a kezdetekkor kiváló szakemberek jöttek Egerbe, akik megállapították, hogy a képzésen ilyen létszámmal még nem találkoztak. Akkor döbbentünk rá, mennyien élnek a környéken, akiket érint a probléma. Mindig fontosnak tartottam három alappillért: egymást segíteni információkkal, érdekképviselettel; a témával foglalkozó szakembereket hívni; valamint közös programokat szervezni. A társadalmi érzékenyítés szintén fontos feladat, próbálunk ezen is munkálkodni. Feltett szándékunk, hogy Egerben is létrehozzunk egy olyan központot, ahol az érintettek kezét a korai diagnózis időpontjától a felnőtté válásig, a munkába állás és a támogatott lakhatás eléréséig tudjuk fogni.
Ildi: Megközelítőleg harminc regisztrált tagunk van, de több érdeklődő is jár a programjainkra. Előfordul, hogy valaki felnőttként csatlakozik hozzánk, mert csak később kap diagnózist. Számukra indítottunk egy klubot péntek délutánonként, a Bartakovics Béla Közösségi Házban.
Erika: Képesek és vágynak arra, hogy nekik is legyenek barátaik, tudjanak valakivel beszélgetni. Várják a programokat, és nagyon hálásak ezekért az alkalmakért. A nagyobbak együtt járnak moziba, és az online időszakban is tartották a kapcsolatot.
Az egyesület minden korosztály számára szervez programokat, amelyek hiánypótló alkalmak, hiszen az érintettek az átlagos gyerekek között periférián érezhetik magukat, itt viszont egyenrangú és aktív társai a közösségnek.
Ildi: Egy új szabadidős és sportolási lehetőség a karate. Az egyik érintett fiú több éve karatézik; az ő edzője, Jakab László vállalta a gyermekek tanítását. Másfél éve tart a kapcsolat a Hero Do Dojoval, azóta több versenyen is sikeresen szerepeltek, április 2-án pedig a Dobó téren is bemutatkoznak. Laci bácsi olyan türelemmel és alázattal tartja a foglalkozást, hogy azóta minden gyermek lelkesen jár sportolni. Így a barátokkal hétköznap kétszer is találkoznak az edzésen, péntekenként pedig a klubban. Ezek a gyerekek, akik egyébként otthon ülnének a suli vagy a munka után, örömmel mennek a programokra, és sokkal nyitottabbak, magabiztosabbak.
Erika: Együtt járunk kirándulni, kisvonatozni a Stimecz-házhoz, és kézműves foglalkozásokat is tartunk.
Ildi: Idén először – szülői részvétellel – tábort szervezünk Felsőtárkányban, amit már nagyon várnak. Többen jelezték önkéntes segítségüket a hétfőtől péntekig tartó programok lebonyolításában.
Erika: Közösen ünnepeljük minden évben április 2-át, az autizmus világnapját.
Ildi: Aznap városnéző vonatozás és sütizés lesz a gyermekek számára. Ezután indulunk a figyelemfelkeltő „Kék sétára” a Széchenyi utcán át a Dobó térig, ahol egy kis műsorral kedveskedünk barátainknak. Ezen az estén a Dobó-szobor értünk világít kéken, kifejezve az együttérzést és a reményt.
Erika: A szülőknek továbbra is tartunk szülő klubot, ahol nyugodtan leülhetnek beszélgetni, amíg vigyáznak a gyerekeikre. Idén is írtunk pályázatot, melynek keretében még több előadót szeretnénk meghívni.
Amikor Ildi és Erika fiai kezdték az iskolát, még nem működött a Szalaparton a szegregált osztály az ép értelmű autisták számára. Ma már négy évfolyam nőtte ki magát egy-egy kislétszámú osztállyal, és van remény arra, hogy a felső tagozat is elinduljon. Az érintett szülők számára minden kis lépés sikerélmény, hiszen nem könnyű befogadó intézményeket találni, és közben a család egyensúlyát is megtartani.
Ildi: Ez egy gyászfolyamat, és nehéz volt szülőként megélnünk, különösen a férjemnek, hogy az egyetlen fia más, mint az átlag. Idővel sikerült feldolgoznia, és most már büszke arra, hogy milyen ügyes felnőtt lett belőle. A fiam az Agria-Humán Kft.-nél dolgozik, örömmel megy minden nap, és nagyon szereti a munkáját. Ha segítjük őket, akkor be tudnak illeszkedni a társadalomba, és képesek teljes életet élni.
Erika: Az én kisfiam az úszásban jeleskedik, és nagyon szép eredményeket ért el országos szinten. A siker számára öröm, és nekünk is egyfajta gyógyír. Nálunk maximálisan elfogadó a család, apa is büszke rá. De látjuk azt is, hogy több érintett családban magasabb a válási arány, illetve a testvérek helyzete sem könnyű. Amikor minden energia az autista gyerek felé áramlik, könnyen háttérbe szorul a testvér. Nem egyszerű, de próbáljuk ebből a helyzetből a legoptimistábban a legjobbat kihozni, és értékes mindennapokat teremteni.
SZERZŐ: CSÁK-NAGY KRISZTA