„A sport megtanít becsületesen győzni
vagy emelt fővel veszíteni.
A sport tehát mindenre megtanít. ”
(Ernest Hemingway)
Julow Katalin középiskolai tanár, főiskolai docens Debrecenben született 1915. január 8-án. Édesapja dr. Julow Viktor jogász, német gyökerekkel rendelkező nagypolgári család leszármazottja, megyei kamarai alkalmazott volt. Édesanyja, Oláh Mária erdélyi családból származó hivatalnok leánya. Mindkét gyermekük pedagógus lett. Katalin a sporttal, Viktor (1919–1982) az irodalommal jegyezte el magát. Neves irodalomtörténész, egyetemi tanár lett.
Julow Katalin a középiskolát a Debreceni Református Dóczi Leánynevelő Intézetben végezte, ahol 1933-ban kitüntetéssel érettségizett. A Testnevelési Főiskolán 1937-ben szerzett diplomát, amikor még az intézménynek alig volt női hallgatója. Első munkahelye a Dóczi Tanítóképző Intézet, ahol 1937-től 1941-ig tanított. Kiváló munkája elismeréseként Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár megyék szakfelügyelőjévé nevezték ki, majd két évig függetlenített tanulmányi felügyelő lett.
Dr. Kalmár Lajos (1910–1952) református lelkésszel 1938-ban kötött házasságot. Férje 1936-tól két évig a Soli Deo Gloria országos szervezet főtitkára volt. Később tábori lelkész, majd 1948–1950 között Debrecenben a Széchenyi kerti Református Egyházközség alapító lelkésze lett. Egy koncepciós perrel összefüggésben letartóztatták, lelkileg tönkrement, fiatalon elhunyt. Felesége özvegyen három gyermeket nevelt fel: Katalin (1940) díszlet- és jelmeztervező, Péter (1941–2016) mérnök, Gábor (1943) üzemmérnök lett.
Ortutay Gyula vallás- és közoktatásügyi miniszter 1948 szeptemberében Némedi Lajost bízta meg azzal, hogy Debrecenben szervezzen szovjet mintára egy állami pedagógiai főiskolát, amelyet egy év múlva, 1949 őszén Egerbe költöztettek a Líceum épületébe. Némedi érdeme, hogy sikerült egy olyan tanári gárdát kialakítania az ország különböző iskoláiból, amely példaképül szolgálhatott a többi pedagógiai főiskola számára is. Az első tanári testület tagja volt dr. Kalmár Lajosné is, aki docensi beosztásban munkáját teljes odaadással végezte. A kezdetektől testnevelés-elméletet, módszertant, sporttörténetet, tornát, elsősorban művészi tornát és röplabdát oktatott. Az 1960-as években néptáncot is tanított, koreográfiákat készített.
Az intézményben a testnevelés szakképzés 1957-ben megszűnt. Kalmárné megbízott tanszékvezető lett, s egy beosztott kartársával az általános testnevelésórákat tartották. A főiskolán 1959-ben bevezették a négyéves, háromszakos képzést. A Testnevelés Tanszék vezetésével Bély Miklóst bízták meg. Kalmárné ismét beosztott pedagógus lett 1970-ig, nyugdíjazásáig, ami egyáltalán nem bántotta. Szerette a hivatását, a diákokat. Visszaemlékezésében némi szomorúsággal mégis ezt írja: „de már az én azelőtti lendületemnek, a főiskola iránti lelkes érdeklődésemnek vége.”
Kollégái szerették, és a hallgatók körében rendkívüli népszerűségnek örvendett. Egyikük így emlékszik rá: „Kati néni testnevelést tanított nekünk, negyedéves korunkban pedig testnevelés-elméletet és szakmódszertant. Elméleti órái magas szintű tudást, nagyfokú pedagógiai felkészültséget és bámulatos nyelvi kulturáltságot tanúsítottak. Személyes varázsát fokozta különleges szépsége és megjelenésének finom eleganciája. A tornatermi órákon is elegáns volt hosszú fekete nadrágjában és hófehér blúzában. A tornaórák kötetlen formájában is fegyelmezett munkát várt el. Szakmailag kifogástalanul felépített órákat tartott.”
Egerben Kalmárnét tekinthetjük a művészi torna megalapozójának. (A művészi torna oktatásának módszere az általános iskolai testnevelésben címmel 1968-ban cikket is publikált a Módszertani Közleményekben.) Felismerte, hogy ez a sportág a nők számára ideális, és javasolta, hogy alapítsanak a városban egy szakosztályt a sportág népszerűsítésére. A város első modern gimnasztikai egyesülete 1968-ban alakult meg Kelemen Márta, a színház szólótáncosa vezetésével, aki rendelkezett a sportág edzői minősítésével, és tanítványaival az ország egyik legsikeresebb egyesületét hozta létre.
Dr. Kalmár Lajosné pedagógiai munkásságáért számos elismerésben részesült. A Testnevelés és Sport Kiváló Dolgozója címmel 1964-ben tüntették ki. Később megkapta a Magyar Népköztársaság Sport Érdemérem arany fokozatát, de legjobban mégis az Eger városától kapott kitüntetésnek örült. Aranydiplomáját 1987-ben vette át a Testnevelési Főiskolán. Nyugdíjazása után szabadidejét családjára fordította. Nagyon szeretett Egerben élni, s a város lakói is befogadták.
Egerben hunyt el 1996. február 17-én. Végakaratának megfelelően hamvait a Rákospalotai temető szóróparcellájában búcsúztatták el. Gyermekei, nyolc unokája és négy dédunokája szeretettel ápolják emlékét. Szelleme, példamutató embersége bennük és tanítványaiban tovább él.
Dr. Szecskó Károly történész, levéltáros 1957-ben főiskolásként került Egerbe, amelynek miliője magával ragadta. Egész életében azon dolgozott, hogy a város múltját, neves embereit megismertesse az itt lakókkal. Szerelmese volt Egernek – Eger pedig nagyra értékelte tudását. 2020. február 27-én eltávozott közülünk, de pótolhatatlan tudását, jegyzeteit felesége, dr. Szecskó Károlyné Emőke segítségével továbbra is megosztja velünk.
SZERZŐ: SZECSKÓ KÁROLY