A tájékoztatástól a véleményekig kínál olvasnivalót a várost vezető frakció
Ahogy az országot, úgy a településeket vezető politikusok számára is fontos, hogy állandó kapcsolatot tartsanak a választópolgárokkal, s hogy utóbbiak ne csupán azzal legyenek tisztában, miként működik az a város, község, ahol élnek, de azzal is, hogyan születnek a döntések, melyek az elért eredmények, vagy milyen feladatokat kell még elvégezni. Bizonyára e felismerés motiválta az Egységben a Városért Egyesület színeiben az egri közgyűlésben helyet foglaló frakció tagjait is, akik nemrég egerinfo.com címmel website-ot, illetve – hasonló elnevezéssel – Facebook-oldalt indítottak. Hogy miért? Többek közt erről kérdeztük a frakció két tagját, egyúttal a város alpolgármestereit, Farkas Attilát és Minczér Gábort.
Kezdjük talán onnan, hogy miért van szükség ezekre az oldalakra, és az is érdekel, hogy az Egerinfo elnevezést az egykor hasonló néven futó polgármesteri tájékoztatók miatt választották-e?
F. A.: Már jóval az oldalak április eleji indítása előtt zajlott a frakcióban egyfajta közös gondolkodás arról, hogy afféle közszolgálati-tájékoztatási jelleggel hozzunk létre egy hírfolyamot. Ennek közvetlen előzményét azon sajtóesemények jelentették, amiket – ilyen elnevezéssel – a polgármester úr tartott időszerű kérdések kapcsán. Ezeknek mintegy a folytatásaként döntöttük el, hogy olyan platformokat hozunk létre, amelyeken a várost érintő, közérdeklődésre számot tartó témákkal foglalkozunk. Ezzel egyébként a névválasztással kapcsolatos kérdést is megválaszoltam, hiszen az Egerinfo – ha úgy tetszik – már egy bejáratott „márkanév”, vagyis az olvasók egy része tudja mihez kötni.
Tévedek, ha azt feltételezem, hogy az oldalakon helyet kapó írások, videók, stb. egy része nem lesz mentes a politikusi megközelítésektől, politikai szempontoktól?
F. A.: Miután politikusok vagyunk, természetes, hogy politikai tartalmak is lesznek e felületeken, de az alapvető cél ettől függetlenül is az, hogy közérdekű információkat adjunk a lakosságnak.
Főleg az önkormányzat asztalára tartozó dolgok kerülnek majd terítékre, vagy minden más is, ami az Egerben élőket érinti?
M.G.: Az imént elmondottakon túl az oldalak létrehozását más is indokolta: az elmúlt másfél évben ugyanis azt tapasztaltuk, hogy a választók jelentős hányada – ami persze, nem nekik róható fel – még csak megközelítően sem tudja, miként működik a város, hogyan születnek a döntések, és így tovább. Mondok egy példát… A minap olvastam egy Facebook-bejegyzést, amelynek a szerzője azt fejtegette, vajon mit csinál a városgondozás, merthogy náluk valami gond volt a szemétszállítással. Holott utóbbi az NHSZ Észak-Kom Nonprofit Kft.-hez tartozik. Többek között ezért is lesznek hasznosak az Egerinfo anyagai, mert azokból egy sor dolog kiderül majd: hogy miként hozzuk a döntéseket, hogyan születik egy-egy előterjesztés, miért felel például a városüzemeltetés, és még sorolhatnám.
És azok a bizonyos politikai tartalmak, amelyekre az előbb utaltak?
M.G.: Ezek az imént említett tartalmaknál lényegesen kisebb arányban lesznek jelen. Itt nem másról van szó, mint hogy egy-egy kérdésben valaki kifejti a nézeteit. S minthogy a saját véleményét mondja el, az nyilván szubjektív lesz, amelyet lehet vitatni, vagy amellyel lehet egyetérteni.
Ezzel el is érkeztünk oda, hogy kik jegyzik majd ezeket az oldalakat, azaz kik lesznek a szerzők?
F. A.: Ügyek mentén zajlik majd az egész, tehát az adott témáról az ír, aki annak a legjobb ismerője. Ha mondjuk most az önkormányzati bérlakásrendelet módosításáról kellene egy tájékoztató, nyilván nekem kellene megcsinálnom, lévén én voltam annak előterjesztője. Így tervezzük ezt más anyagok kapcsán is: az beszéljen egy-egy területről, akihez az tartozik, ne adj’ isten annak felelőse.
Ez azt jelenti, hogy – teszem azt – irodavezetők is megszólalnak? Vagy a városgondozás vezetője?
M.G.: Nem. Már csak azért sem, mert ők köztisztviselők, akiket e tevékenységbe semmilyen szinten sem akarjuk bevonni. Itt csakis a várost irányító frakció tagjai kapnak szerepet. Hogy teljesen világos legyen: ha például az egri vár felújításáról esik szó, természetesen Berecz Mátyás viszi majd a prímet, akárcsak akkor, ha az ő választókörzetét érintő ügy kerül napirendre. A jövőben különben szeretnénk fejleszteni is az oldalainkat: a polgármester úr már jelezte, hogy ő is indít majd egy blogot.
Legalább ennyire fontos kérdés, hogy milyen forrásokból működtetik az Egerinfo-oldalakat?
M.G.: A leglényegesebb, hogy egyetlen fillér közpénz sincs bennük. Az imént említett frakció tagjai nyúltak és nyúlnak a zsebükbe, ki-ki annak megfelelően, hogy mennyit akar vagy tud szánni e célra. És hogy miért nem a városi televízióban vagy épp az Egri Magazinban teszünk közzé ilyen tájékoztatókat, illetve válaszolunk a bennünket érő támadásokra? Főleg azért, mert ezeket a médiumokat szeretnénk meghagyni a független és kiegyensúlyozott újságírás számára.
A terveik szerint naponta születnek majd új anyagok? És megcéloztak valamiféle látogatói számot?
F. A.: Nyilván azt akarjuk, hogy az olvasók mindig találkozzanak friss tartalmakkal. Ez egyébként nem elérhetetlen, elvégre egy város mindennapjainak az irányítása hozza magával a történéseket. Ami pedig a majdani olvasottsági mutatókat illeti… Ezt most nehéz megmondani, főként, mert például egy utca felújítása csak egy kisebb közösséget érint, míg mondjuk a tömegközlekedés helyzete szinte mindenkit.
Úgy láttam, a weboldalon lesznek hírek, videók, podcastek, továbbá van egy „vélemény” rovat, ahol bármilyen témához hozzászólhatnak az olvasók, vagy éppen kérdezhetnek. Ezek szerint számítanak az emberek véleményére?
M.G.: Igen. Bár a polgármester úr által a választási kampányban ígért helyi népszavazási lehetőséget – költségvetési okok miatt – tavaly nem tudtuk megteremteni, ez nem jelenti azt, hogy nem vagyunk kíváncsiak az egriek véleményére. Sőt, e felületeken is számítunk erre, legyen szó akármiről, nem ismerünk tabukat. De témákat is felvethetnek nekünk akár az iroda@egerinfo.com vagy a media@egerinfo.com e-mail-címen, akár a már említett „vélemény” rovatban.
SZERZŐ: STANGA ISTVÁN
FOTÓ: VOZÁRY RÓBERT