A pénz beszél: Blaskó Balázs marad a színház igazgatója

Az egri önkormányzat nem a saját, hanem az Emberi Erőforrások Minisztériuma kinevezettjének tartja Blaskó Balázst, a Gárdonyi Géza Színház újra megválasztott direktorát. Mirkóczki Ádám az Egységben a Városért Egyesület frakciójának egyetértésével, 2020. november 11-vel az Emberi Erőforrások Minisztériuma nyomására hatályon kívül helyezte az október 29-i közgyűlés döntését az egri teátrum igazgatói pályáztatásáról és kinevezte Blaskó Balázs, jelenleg is regnáló igazgatót.

Mirkóczki Ádám a 2020. november 12-én tartott sajtótájékoztatón

„Tekintettel arra, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma semmilyen kompromisszumra nem volt hajlandó, a rugalmasságot minimálisan sem gyakorolva ragaszkodott a jelenlegi igazgató személyéhez, csak akkor maradhatott volna a közgyűlési döntés érvényben, ha vállaljuk, hogy visszafizetünk közel 300 millió forintot a minisztériumnak és elesünk a jövő évi újabb 300 millió forintos támogatástól. Mivel Eger költségvetése nem bírna el egy újabb, ilyen mértékű anyagi veszteséget, a színházigazgató kinevezésének jogáról „lemondtunk”. Nem szakmai, hanem politikai döntés született, amely előtt ebben a kritikus gazdasági helyzetben meg kellett hajolnunk, hiszen felelősséget vállalva Eger városáért, nem veszélyeztethetjük óvodáink, bölcsődéink és valamennyi intézményünk, cégeink működését, munkavállalóinknak megélhetését. Az anyagi kiszolgáltatottság okán meghozott döntésünk miatt, Blaskó Balázst nem az egri közgyűlés, hanem az EMMI kinevezettjének tartjuk” – állt Mirkóczki Ádám 2020. november 11-i Facebook-on megosztott indoklásában.

„Több alternatívát is felvázoltunk az EMMI számára. Ha megjelent volna a minisztérium minimális kompromisszumkészsége, akkor más megoldás születik” – fogalmazott a polgármester a döntéssel kapcsolatban a 2020. november 12-én tartott sajtótájékoztatón.

Kitért rá, ezt a felelősségteljes döntést annak tükrében kellett meghoznia, hogy jelen állás szerint 2020-ban csaknem másfél milliárd forint Eger város költségvetési hiánya a be nem folyó adók és egyéb tényezők miatt. Ebből következően kényszerült engedni a város a minisztérium nyomásának.

Kiemelte, azért sem tartja barátságosnak az EMMI lépését, mert az elmúlt egy évben korrekt, konstruktív együttműködés volt a minisztérium és az egri önkormányzat között.

„Én végtelenül szomorú vagyok az eset miatt, mert azt gondolom, hogy a politikát ebbe a kérdésbe nem mi vittük bele. Nem Szőcs Artur az, aki politikusokkal tart kapcsolatot, vagy bármilyen politikai párt köreiben mozog” – részletezte.

Egerrel akar a hatalom példát statuálni?

„A következő és legfontosabb állomás a színház tekintetében az, hogy nonprofittá váljék, ahogy arról 2020 augusztusában közgyűlési döntés született. Ennek eleme volt, hogy kezdjem meg az EMMI-vel való egyeztetéseket. Ez folytatódik most, és majd meglátjuk, hogy mire jutunk” – hangsúlyozta.

„A támogatás tekintetében többféle opció felmerült az év folyamán. Én azt mondtam, hogy ha az EMMI ragaszkodik ahhoz, hogy ő dönt a színházigazgató személyéről, akkor vegye át nyugodtan a teátrumot, és finanszírozza azt száz százalékban. Ebben az esetben a portástól kezdve az igazgatóig kedve szerint nevezze ki a személyeket: mi biztosan nem fogunk beleszólni. Természetesen erről a minisztérium nem akart hallani. Fenntartotta azt a látszatot, hogy itt minden döntés közösen születik. Most pedig kiderült, hogy bár közösen finanszírozzuk a saját intézményünket, semmilyen beleszólásunk nincs” – részletezte.

„Nyilván üzentek ezzel a többi megyeszékhelyeknek és azoknak a városoknak, amelyek színházat üzemeltetnek, hogy mihez tartsák magukat. Nagyon sajnálom, hogy ennek Eger az első kárvallottja” – hangsúlyozta.

Kifejtette, szeretné újratárgyalni a közös finanszírozással kapcsolatos szerződést, mert a vírus okozta megszorítások miatt nem biztos abban, hogy az önkormányzat ugyanazt az összeget fel tudja ajánlani a Gárdonyi Géza Színháznak a 2021-es évre, mint amennyit lehetősége volt 2020-ban.


(EM)