Nem csoda, hogy az Életfa Környezetvédő Szövetség csaknem 30 éves munkáját idén ősszel Pro Agria díjjal jutalmazták az Eger Civil Ünnepe részeként, ugyanis a szervezet környezetvédő tevékenysége mellett aktívan részt vesz az egri civil társadalom fejlesztésében. Csathó Tibor környezetgazdálkodási agrármérnökkel, a szervezet elnökével beszélgettünk az egyesület múltjáról, valamint arról, hogy milyen jelentős közösségépítő erő rejlik az egri civil közösségek munkájában.

„Az 1960-as évektől kezdve működik és 1989-ben lehetett civil szervezetként bejegyezni az Életfa Környezetvédő Szövetséget. Idősebb tagjai még gimnazisták voltak, amikor anno elindult ez a közösség. 1997-ben úgy kapcsolódtam a szervezet munkájába, hogy a Gödöllői Agrártudományi Egyetemen (ma Szent István Egyetem) környezetgazdálkodási agrármérnök szakra jártam, és a szövetségnél végeztem a tanulmányi gyakorlatomat. Kifejezetten egy zöld szervezetet kerestem, ahol vidékfejlesztéssel foglalkozhatok” – mondta el Csathó Tibor, aki két éve elnöke a szövetségnek.

Kiemelte, már a kezdetektől az Életfa Környezetvédő Szövetség számított az egyik legerősebb megyei szervezetnek.

„Az egyetem befejeztével a szövetségnél dolgoztam többé-kevésbé egyéni vállalkozóként. Magyarországon a civil szervezetek sajnos nem mindig rendelkeznek olyan anyagi forrással, hogy stabil főállást biztosítsanak, de az 1990-es évek végétől folyamatosan részt veszek a szövetség munkájában” – tette hozzá.

Kifejtette, az Életfa Környezetvédő Szövetség két legfőbb tevékenysége a környezetvédelem és a civil társadalom fejlesztése. A környezetvédelmi munkájukhoz hozzátartozik, hogy részt vesznek az országos zöldszervezeti munkában és helyi környezetvédelmi feladatokat látnak el.

„Ha például tudomásunkra jut, hogy valahol hulladékot helyeztek el illegálisan, vagy elkezdik szennyezni az Eger-patakot, akkor a helyszínre megyünk, felvételt készítünk, és megkezdjük a kellő szakmai egyeztetéseket” – részletezte.

Hozzátette, az elmúlt 30 évben sokat változott a szövetség tevékenysége, és mai működésüket már sokkal inkább az előrelátóan történő cselekvés jellemzi: sokat tesznek a szemléletformálás érdekében.

„A városi komposztálási program, avagy éppen a zöld hulladék megfelelő elhelyezése érdekében igyekszünk a lehető legtöbb fórumon, így a sajtó mellett a közösségi média felületeken is kampányolni” – hangsúlyozta.

A szövetség proaktív tevékenységeinek egyike, hogy idén indult el az ötéves Élet=Fa, 100.000 Fa Heves megyében című kezdeményezés, amelybe a szervezeten keresztül bárki bekapcsolódhat. Tervük, hogy az elkövetkezendő öt évben megvalósuljon a program.

„100.000 fát elültetni erdészeti szempontból nem jelentős kihívás, Magyarországon ennek a több ezerszeresét kellene elültetni ahhoz, hogy 2050-re teljesíteni tudjuk az Európai Unió klímaváltozással kapcsolatos elvárásait. De szemléletformálás terén, a gyerekek, fiatalok és önkéntesek elérésében létfontosságú a program. ” – hangsúlyozta.

„Terveink szerint 10.000 facsemetét helyeznénk ki idén, és tekintve, hogy a városban nem lehet kisméretű fát ültetni, iskolázni, a továbbiakban nevelni is fogunk. A szervezetünk nagyjából 1000 forintot tud egy facsemetére szánni. Ezzel kapcsolatban már egyeztetünk az egri önkormányzattal, és ha minden jól megy, kapunk területet egy faiskolára. Emellett magántámogatóink is vannak, akik a weboldalunkon keresztül találtak meg minket. A támogatások nélkül nem tudnánk elvégezni a programot” – részletezte a szövetség elnöke.

Noha több óvoda, iskola, nagy cég és számos városi közösség kapcsolódott már be programjukba, mégis úgy látja, nehéz a helyi társadalom, így az önkéntesek bevonása.

Az Életfa Környezetvédő Szövetség szakmai tevékenysége mellett az egri civil társadalom fejlesztésében is aktívan részt vesz az Egri Kerekasztal és az Egri Civil Fórum keretein belül.

„A szövetség a szakmai munka mellett már a kezdetektől kiemelten fontosnak tartja, hogy minél több helyi szervezet kapcsolódjon össze egy hálózattá, hogy együtt tudják képviselni a nonprofit szektor érdekeit az önkormányzat felé” – összegezte.


SZERZŐ: ZSIGMOND LILIAN
FOTÓ: VOZÁRY RÓBERT